Omnibus F4 V3 FC'nin hayatını kurtarmak.

Dronlarda kullanılan kontrol kartları (flight controller) ile ilgili paylaşımlarınız.
BURAKH
Ad Soyad: Burak H.

Omnibus F4 V3 FC'nin hayatını kurtarmak.

Mesaj gönderen BURAKH » 11 Kas 2019, 15:42

Merhabalar arkadaşlar,

Forumdan Can arkadaşımız bana F4 v3 FC gönderdi. Kendisine teşekkür ederim 🙏

Bu kartta işaretli yerlerdeki soketler kopmuş. Bu kartı kurtabilmem mümkün müdür? Bu şekilde kullanabilir miyim yoksa o iki soket olmak zorunda mı?

Usb ile pcye bağlamak istedim, mavi Led hızlı hızlı yanıp sönüyor.

Kartı kurtarmak için tavsiyelerinizi rica edebilir miyim?

Teşekkürler 🙏 😊
Dosya ekleri
Fc
Fc

Kullanıcı avatarı
Mgunak
Ad Soyad: Mehmet Günak

Re: Omnibus F4 V3 FC'nin hayatını kurtarmak.

Mesaj gönderen Mgunak » 11 Kas 2019, 17:33

BURAKH yazdı: 11 Kas 2019, 15:42 Merhabalar arkadaşlar,

Bu kartta işaretli yerlerdeki soketler kopmuş. Bu kartı kurtabilmem mümkün müdür? Bu şekilde kullanabilir miyim yoksa o iki soket olmak zorunda mı?

Teşekkürler 🙏 😊
Kartı pc ye bağlayınca mavi ışığın hızlı yanıp sönmesi normal çünkü kart boot modda kalmış. Kartın (resime göre söylüyorum) sol alttaki switch kopuk ve yanındaki dirençte sanırım farklı bir yola kaynamış.

Adam olur mu? Olur ama usta ellerde.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 11 Kas 2019, 17:56

Mgunak yazdı: 11 Kas 2019, 17:33
BURAKH yazdı: 11 Kas 2019, 15:42 Merhabalar arkadaşlar,

Teşekkürler 🙏 😊
Kartı pc ye bağlayınca mavi ışığın hızlı yanıp sönmesi normal çünkü kart boot modda kalmış. Kartın (resime göre söylüyorum) sol alttaki switch kopuk ve yanındaki dirençte sanırım farklı bir yola kaynamış.

Adam olur mu? Olur ama usta ellerde.

Boot tuşunun da koptuğunu söylemişti. Sanırım dediğiniz gibi o modda kalmış. Ancak usb ile pcye bağlayınca pc görmüyor kartı.

Kartı nasıl düzeltebileceğim konusunda üstatlarımdan tavsiyeler bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 11 Kas 2019, 21:03

kartı bilgisayara bağladığında donanım bulundu sesi geliyor mu hocam?

Kullanıcı avatarı
Mgunak

Mesaj gönderen Mgunak » 11 Kas 2019, 21:19

Kartı pc ye bağladığın zaman donanım bulundu sesi çıkmıyor ise yada aygıt yöneticisinde göremiyorsan usb bağlantı soketinin data bacağı yada yolu kopuk/arızalı olabilir. 5V besliyor ama data aktarımı yapmıyor. Fotoğrafta sanki usb soketinin, ortadaki bacağının yolunda sıkıntı gözüküyor. Ama emin değilim sonuçta fotoğrafa bakıp yorumluyoruz.

Kullanıcı avatarı
Mgunak

Mesaj gönderen Mgunak » 11 Kas 2019, 21:23

Ayrıca karta bağlı olan kabloların hepaini söküp lehimleri temizleyip daha yakından bir fotoğraf atarsan biraz daha anlaşılır olabilir. Kartın arka tarafının da fotoğrafını paylaşmayı unutmayın.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 11 Kas 2019, 22:38

gökhan YANKI yazdı: 11 Kas 2019, 21:03 kartı bilgisayara bağladığında donanım bulundu sesi geliyor mu hocam?
Hayır hocam ses gelmiyor çünkü ben Windowsu o tür sesleri kapalı kullanıyorum. Aygıt yöneticisinde de görünmüyor. Port alamıyor cihaz. Ya usb soketi bozuk ya da kullandığım usb kablosunun data aktarım özelliği yok diye geliyor aklıma bir tek.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 11 Kas 2019, 22:39

Mgunak yazdı: 11 Kas 2019, 21:23 Ayrıca karta bağlı olan kabloların hepaini söküp lehimleri temizleyip daha yakından bir fotoğraf atarsan biraz daha anlaşılır olabilir. Kartın arka tarafının da fotoğrafını paylaşmayı unutmayın.
En kısa zamanda tüm kabloları çıkarıp lehimleri temizleyip arkalı önlü fotoğraf atacağım. Lehimleme konusunda çok iyi değildir. Umarım kartı daha da mundar etmem.

BURAKH

Mesaj gönderen BURAKH » 12 Kas 2019, 11:29

@gökhan YANKI @Mgunak kartın arkalı önlü fotoğrafları. Elimden geldiğince lehimleri temizlemeye çalıştım.

İnceler misiniz rica etsem?

Bu arada data transferi yapabilen bir usb ile pcye bağladım. Gördü ancak bu aygıt bozuk dedi. Port yine almadı.
Dosya ekleri
Fc2
Fc2
Fc1
Fc1

Kullanıcı avatarı
Mgunak

Mesaj gönderen Mgunak » 12 Kas 2019, 20:16

Usb soketin soldan 2. Yolu burdan sorunlu gibi gözüküyor ölçü aleti ile yol kontrolünü sağlayıp deneyebilirsin. Yol düzgün çalışıyorsa sol altta butonun yanında olan direnci kontrol edebilirsin. Kompenentlerde gözle görünür bir sıkıntı yok gibi. Unutma fotoğrafa bakıp yorumda bulunuyorum.

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 13 Kas 2019, 22:02

bir stlink v2 ille halledilir galiba swc ve swd pinlerini bulup videoki gibi devam etmelisin hocam. boot pinindeki direnci de sökmeyi unutma.

bsivaslioglu
Ad Soyad: B.S.

Mesaj gönderen bsivaslioglu » 13 Kas 2019, 22:06

BURAKH yazdı: 12 Kas 2019, 11:29 @gökhan YANKI @Mgunak kartın arkalı önlü fotoğrafları. Elimden geldiğince lehimleri temizlemeye çalıştım.

İnceler misiniz rica etsem?

Bu arada data transferi yapabilen bir usb ile pcye bağladım. Gördü ancak bu aygıt bozuk dedi. Port yine almadı.
bu kartı görünce nedendir bilinmez ilk göz ağrım olan f3 kartı anımsadım 😁😁😁

hocam kart üzerinde birçok problem var yerinde olmayan dirençler soketler ve hatta muhtemelen başka devre elemanları zaten kontrolcü bu durumda iken ona akim vermek resmen intihar olur düşene bir tekme de ben atayım gibisinden bir düşünceniz yoksa yapmayın öncelikle kopan soketlere ait yollarda sorun yok ise problem değil.

nacizane tavsiyem netten bu karta ait tüm komponentlerin yerli yerinde olduğu bir foto indirin sonra yan yana koyup nesi yerinde nesi eksik bir bakin yerinde olmayanların görevlerini arastirin elinizde bir multimetre var ise diyot konumuna alıp kopan soketlerin yollarıni test edin ve en önemlisi o usb girişini bir telefoncuya götürün yenilesin ya da düzeltsin.
Frsky Qxt-Xm+ Rx/Realacc X6R/Racestar Br2406s 2300Kv Fire Edition-30a V2 ESC/Matek F405-PDB/Eachine TX526/Runcam Micro Swift II-Xiaomi Yi/Beitian Bn-880 GPS/Tattu 3s 1800Mah 75c LiPo/Eachine RotG02.
HURDATRON/FUTABA T10CHP TX-R167FS RX.

Atmaca
Ad Soyad: Selim Demirci
İletişim:

Mesaj gönderen Atmaca » 10 Eyl 2022, 14:33

bende de omnibus f4 v3 kart var ve usb soketi koptu, 5 bacaktan tam ortadakinin de yolu kalktı, öğrendiğim kadarıyla zaten ordaki dirence bağlıymış direnç olarak küçük ki ordan orta bacağa kablo çekemem gözlerimle bize seçemiyorum, acaba stlink v2 olmadan uart yollarındam birini msp hale getiremez miyim?
Jumper TPro - Flysky İ6
Qav180 - X2 elf 88
Flysight Spx02 - Eachine Ev800

“Kontrol Kartları” sayfasına dön