KUMANDA VE ALICI BAĞLANTI SIKINTISI

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
votd
Ad Soyad: Samed GÜNAY

KUMANDA VE ALICI BAĞLANTI SIKINTISI

Mesaj gönderen votd » 08 Eyl 2020, 22:46

Öncelikle merhaba. bügün ilk dronumu yaptım ve heyecanla uçurmaya heveslenmiştim. ta ki en sona geldiğimde. Kumandam flysky fs-i6, alıcımflysky fs16b, kontrol kartım omnibus f4 pro v3, güç kartım is matek in popüler olan kartı, lipo pilim ise leopard 4s 75c 1500 mah ve littlebee escler. kontrol kartımı pc ye taktığımda kumandam onu rahatça görüyor ve ötmüyor. ama pc den çıkarıp lipo mu taktığımda kumanda da gözüken rx yeri yani alıcının durumu olan yer sıfır değerinde ve kumandam ötüyor. hiç bir kısa devre bulamadım. ama multimetremin çubuklarını güç kartının artı eksi yerine deydirdiğimde 1200 1300 değerlerinde olmaya başlıyor. Lütfen yardım abiler, ilk dronum :cry:

Engin
Ad Soyad: Engin

Re: KUMANDA VE ALICI BAĞLANTI SIKINTISI

Mesaj gönderen Engin » 08 Eyl 2020, 23:05

Multimetre ile + ve - uçları kısadevre konumunda ölçdüğünüzde 1200-1300 değerleri normal. Kontrol kartı üzerinde bec devresi denen kontrol kartının çalışmasını sağlayan birkaç tane voltaj besleme devresi var. Muhtemelen bunlardan biri arızalanmış olabilir. Arızalı bec devresinin beslediği bölüm usb'den gelen 5 volt ile çalışıyor usb'yi çıkarınca çalışmıyordur. Kesin böyledir demiyorum ama böyle bir ihtimal var. Lipo takıp kontrol kartı üzerinde aşırı ısınan malzeme varmı kontrol edin. Çok ısınan birşey varsa arızalanmış olabilir.

votd

Mesaj gönderen votd » 09 Eyl 2020, 01:47

Engin abi peki rx ile aynı hizada olan 5v ve gnd den başka bir yere taksam düzelir mi? bunu bi denerim, fakat lipo yu taktiğimda alıcı çalışıyor ve kumanda ile baglaniyor, kumanda da onu görüyor ama rx sifir deyip ötüyor

votd

Mesaj gönderen votd » 09 Eyl 2020, 01:49

Engin yazdı: 08 Eyl 2020, 23:05 Multimetre ile + ve - uçları kısadevre konumunda ölçdüğünüzde 1200-1300 değerleri normal. Kontrol kartı üzerinde bec devresi denen kontrol kartının çalışmasını sağlayan birkaç tane voltaj besleme devresi var. Muhtemelen bunlardan biri arızalanmış olabilir. Arızalı bec devresinin beslediği bölüm usb'den gelen 5 volt ile çalışıyor usb'yi çıkarınca çalışmıyordur. Kesin böyledir demiyorum ama böyle bir ihtimal var. Lipo takıp kontrol kartı üzerinde aşırı ısınan malzeme varmı kontrol edin. Çok ısınan birşey varsa arızalanmış olabilir.
Engin abi peki rx ile aynı hizada olan 5v ve gnd den başka bir yere taksam düzelir mi? bunu bi denerim, fakat lipo yu taktiğimda alıcı çalışıyor ve kumanda ile baglaniyor, kumanda da onu görüyor ama rx sifir deyip ötüyor

riense
Ad Soyad: Ali

Mesaj gönderen riense » 09 Eyl 2020, 10:10

Resim ve video atabilir misin ?

votd

Mesaj gönderen votd » 10 Eyl 2020, 01:43

riense yazdı: 09 Eyl 2020, 10:10 Resim ve video atabilir misin ?
galiba sıkıntıyı hallettim. ben fc yi pdb den gelen 5v ile besliyordum ve o 5 v muhtemelen fc içinde dağılmıyordu. bende pdb deki 12v ile besledim (fc 6s destekliyor) ve alıcıyı da pdb deki 5v ile besledim. bu seferde şey deneyeceğim, acaba 12v ile besledim ya fc yi bu sefer alıcıyı fc den beslesem olur mu

“Genel” sayfasına dön