Esc yandı mı?

Dronlarda kullanılan esclerle ilgili paylaşımlarınız.
DarthPac

Esc yandı mı?

Mesaj gönderen DarthPac » 12 Ara 2020, 17:29

Merhabalar
Motorların yönlerini ayarlarken bir tane motor dönmedi
Throttle olarak 1020 civarında geriye kalan tüm motorlar dönüyordu fakat bir tanesi dönemedi.
Gördüğum kadarıyla dönmeye çalıştı fakat takıliyor gibiydi.
Ve yaklaşık 1040 civarında bir adet bip sesi çıkardı durdu.
Ben de daha fazla zorlamak istemedim.
Sorunun ne olabilecegini düşünürken escden ağır bir yanık kokusu geliyordu ve bir transistör(?) deforme olmuş büzülmüştü.
Sorun sizce ne olabilir? Diger 3 esc gayet duzgun donuyordu korkumdan full throttle veremedim
Motor:Racerstar br2212 1000kv Esc littlebee 20a blhelis Fc:Matek F405CTR Batarya:3s

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Esc yandı mı?

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 12 Ara 2020, 19:05

merhaba esc niz kısmi olarak yanmış gibi anlıyorum ben.

mosfetler oldukça hassas komponentler birine elinizi dokunmanız ve statik elektrik bozulmasına yol açabilir.

Bunun dışında en sık yanma nedenlerinden birisi de uzun motor sabitleme vidalarının motor sargılarına temas ederek kısa devreye neden olmaları ve sonuç olarak motorlarınızın ve esclerinizin zararlanmalarına yol açabilmeleridir.

bir başka zararlanma şekli ise motorunuzun kilitlenmesi dönemeyecek seviyeye gelmesi ve arkasından verilen gaz sonucu escnize zarar verebilmesidir. Yeni esclerde bundan kaçınmak için motor kilitlendiğinde dönmesine engel olacak yazılımsal özellikler mevcut.

Başka bir komponent zarar görmemişse yanan mosfeti aynıyla değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz. ama genelde güçlü piller kullanıldığı için mosfetler yanarken sabitlendikleri yatakları bile eritebiliyorlar bu yüzden bu bazen mümkün olmayabiliyor.

Geçmiş olsun...

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 12 Ara 2020, 20:25

gökhan YANKI yazdı: 12 Ara 2020, 19:05 merhaba esc niz kısmi olarak yanmış gibi anlıyorum ben.

mosfetler oldukça hassas komponentler birine elinizi dokunmanız ve statik elektrik bozulmasına yol açabilir.

Bunun dışında en sık yanma nedenlerinden birisi de uzun motor sabitleme vidalarının motor sargılarına temas ederek kısa devreye neden olmaları ve sonuç olarak motorlarınızın ve esclerinizin zararlanmalarına yol açabilmeleridir.

bir başka zararlanma şekli ise motorunuzun kilitlenmesi dönemeyecek seviyeye gelmesi ve arkasından verilen gaz sonucu escnize zarar verebilmesidir. Yeni esclerde bundan kaçınmak için motor kilitlendiğinde dönmesine engel olacak yazılımsal özellikler mevcut.

Başka bir komponent zarar görmemişse yanan mosfeti aynıyla değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz. ama genelde güçlü piller kullanıldığı için mosfetler yanarken sabitlendikleri yatakları bile eritebiliyorlar bu yüzden bu bazen mümkün olmayabiliyor.

Geçmiş olsun...
Çok teşekkür ederim Gökhan hocam.
Esclerimin üstü naylon makaronla kaplı açıkta olan tek kısım lehim yerlerinin olduğu padleri ve elimden geldiğince dikkatli davrandım o yüzden o olasılığı eliyorum.

Sargılara gelirsek hem çıplak gözle hem de makro lens ile baktım hepsi gayet sargıların altında idi.

Kilitlenmeye gelirsek elimle gayet normal şekilde çevirebiliyorum rulmanların arasına gözümle görülecek bir cisim girmemişti o da bana pek olası gelmiyor kilitlenmeden kastınız farklı şey ise o zaman olabilir.

Elimde maalesef mosfet vb küçük komponentleri lehimleyecek alet edevat ve beceri yok
Görünen o ki yeni esc alacağım. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

Motorlar bir-iki mıknatıs geçiyor ve geri geliyor ve bunu 4-5 defa tekrar ettikten sonra bir "biiip" sesi geliyordu ve duruyor. O "biiip" sesinin manası nedir?

Kullanıcı avatarı
bencilzevk
Ad Soyad: bencil zevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 12 Ara 2020, 20:58

Motorun icinde 3 ana sargi var esc 1 ve 2. Sargilara guc veriyor biraz donmeye başlıyor o sizin mosfet yanik dediginiz cikisa gelince 3. Sargiya yol veremiyor takiliyor basa donuyor bip sesi o yuzden gelir
RC hoby
Mekatronik
8-)

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 12 Ara 2020, 21:07

Littlebee 30a esc elimde mevcut benim yedegim acil lazimsa yurt disi fiyatindan gonderebilirim
RC hoby
Mekatronik
8-)

DarthPac

Mesaj gönderen DarthPac » 12 Ara 2020, 21:29

bencilzevk yazdı: 12 Ara 2020, 20:58 Motorun icinde 3 ana sargi var esc 1 ve 2. Sargilara guc veriyor biraz donmeye başlıyor o sizin mosfet yanik dediginiz cikisa gelince 3. Sargiya yol veremiyor takiliyor basa donuyor bip sesi o yuzden gelir
Çok teşekkür ederim anladım. Şu an 20a var ve yurtdışından alıcağım bir şey daha var. Teklifiniz için çok teşekkür ederim. Acil ihtiyacım olursa size geri dönüş yaparım.

Yusufkg
Ad Soyad: yusuf gün

Mesaj gönderen Yusufkg » 12 Ara 2020, 21:45

bencilzevk yazdı: 12 Ara 2020, 21:07 Littlebee 30a esc elimde mevcut benim yedegim acil lazimsa yurt disi fiyatindan gonderebilirim
6s esc değil mi
.

Kullanıcı avatarı
bencilzevk

Mesaj gönderen bencilzevk » 12 Ara 2020, 21:54

Evet 2-6 s
RC hoby
Mekatronik
8-)

Yusufkg