Konnektör Maksimum amper sorunu

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
_ismail_karaman_
Ad Soyad: İsmail Karaman

Konnektör Maksimum amper sorunu

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 24 May 2021, 21:34

Arkadaşlar merhaba, eco 2 2306 2400kv motorlarla bir drone yapmayı planlıyorum ve thrust tablosuna baktığımda %100 throttle'da 35 ampere kadar güç çekebildiğini gördüm. Daha sonra xt60 konnektörün max 60 amper desteklediğini fark ettim. Yani eğer motorlar tam güçte çalışırsa konnektörün desteklediği max akımın 2 katından bile fazla bir akım çekecek. Bu durumda xt60 yetersiz gibi gözüküyor. xt90 da öyle. Bu durumda ne yapmalıyım acaba?

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Re: Konnektör Maksimum amper sorunu

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 24 May 2021, 22:19

max 60 amper değil hocam güvenli olarak sürekli 60 amper güç iletim kapasitesine sahiptir. ama bizim biçin bir kaç nokta var birincisi biz sürekli yüksek akımlar çekmiyoruz. çeksek de bu kısa süreli, genellikle 3 dakika kadar bir süre için bu akımları çektiğimiz için bu çok da bir sorun olmuyor. bizim kullanım şeklimiz bazen düşük amperlerle cruise uçarken bazen ani patlamalar şeklinde yüksek amperlere çıkıp tekrar eski haline dönmek şeklinde oluyor genelde. bir de konnektörün zararlanması erime şeklinde olabililir ama dronlarda bu da çok mümkün değil zira sürekli bir hava akımı ile soğutuluyorlar.

gerçek hayatta 2400 kv 2306 motorlarla genellikle çok zorlasanız 100-110 amperlere ancak ulaşabiliyorsunuz. tabi arada konnektörlerinizi değiştirmek iyidir ama xt60 konnektörler şu anda miniquadlar için oldukça yeterli hatta ben gerçekten motor başı 45 ampere ulaşan 7" quadımda da kullanıyorum şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. siz de buna çok takılmayın. kullanmaya başlayın. xt90 şu an bizim kulandığımız dronlar için biraz iri ve gereksiz. xt90 pil bulmakta çok olası değil. her seferinde pillerin xt60 konnektörlerini söküp xt90 ya da başka bir konnektörle değiştirmek de çok tehlikeli.

zaten böyle bir yetersizlik olsaydı büyük pil üreticileri 100-150c etiket bastıkları pillere xt60 kullanamazlardı.

_ismail_karaman_
Ad Soyad: İsmail Karaman

Mesaj gönderen _ismail_karaman_ » 25 May 2021, 12:38

gökhan YANKI yazdı: 24 May 2021, 22:19 max 60 amper değil hocam güvenli olarak sürekli 60 amper güç iletim kapasitesine sahiptir. ama bizim biçin bir kaç nokta var birincisi biz sürekli yüksek akımlar çekmiyoruz. çeksek de bu kısa süreli, genellikle 3 dakika kadar bir süre için bu akımları çektiğimiz için bu çok da bir sorun olmuyor. bizim kullanım şeklimiz bazen düşük amperlerle cruise uçarken bazen ani patlamalar şeklinde yüksek amperlere çıkıp tekrar eski haline dönmek şeklinde oluyor genelde. bir de konnektörün zararlanması erime şeklinde olabililir ama dronlarda bu da çok mümkün değil zira sürekli bir hava akımı ile soğutuluyorlar.

gerçek hayatta 2400 kv 2306 motorlarla genellikle çok zorlasanız 100-110 amperlere ancak ulaşabiliyorsunuz. tabi arada konnektörlerinizi değiştirmek iyidir ama xt60 konnektörler şu anda miniquadlar için oldukça yeterli hatta ben gerçekten motor başı 45 ampere ulaşan 7" quadımda da kullanıyorum şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. siz de buna çok takılmayın. kullanmaya başlayın. xt90 şu an bizim kulandığımız dronlar için biraz iri ve gereksiz. xt90 pil bulmakta çok olası değil. her seferinde pillerin xt60 konnektörlerini söküp xt90 ya da başka bir konnektörle değiştirmek de çok tehlikeli.

zaten böyle bir yetersizlik olsaydı büyük pil üreticileri 100-150c etiket bastıkları pillere xt60 kullanamazlardı.
Haklısınız hocam. Yazdıklarınızın aynısını ben de düşünmüştüm ama yine de emin olmak için sorayım dedim. Yanıtınız için teşekkürler.

Iamdrone
Ad Soyad: Berl Eksin

Mesaj gönderen Iamdrone » 25 May 2021, 15:07

gökhan YANKI yazdı: 24 May 2021, 22:19 max 60 amper değil hocam güvenli olarak sürekli 60 amper güç iletim kapasitesine sahiptir. ama bizim biçin bir kaç nokta var birincisi biz sürekli yüksek akımlar çekmiyoruz. çeksek de bu kısa süreli, genellikle 3 dakika kadar bir süre için bu akımları çektiğimiz için bu çok da bir sorun olmuyor. bizim kullanım şeklimiz bazen düşük amperlerle cruise uçarken bazen ani patlamalar şeklinde yüksek amperlere çıkıp tekrar eski haline dönmek şeklinde oluyor genelde. bir de konnektörün zararlanması erime şeklinde olabililir ama dronlarda bu da çok mümkün değil zira sürekli bir hava akımı ile soğutuluyorlar.

Hocam konuyla alakasız ama merak ettim.
7inch donunuzda nasıl bir setup kullanıyorsunuz ve long range mi freestyle mı benimde aklımda 7inc toplamak vardı araştırma yapıyorum

Kullanıcı avatarı
gökhan YANKI
Ad Soyad: gökhan yankı

Mesaj gönderen gökhan YANKI » 25 May 2021, 23:54

aşağıdaki linkte tavsiye ettiğim setup a benzer bir setup kullanıyorum.

chimera 7 üzerine kurulu motorlar t motor 1300kv kontrol kartı hglrc f722

bu setupa hafif bir 6s pil (6s 1400mah) bağlayarak freesteyle da yapabilirsiniz. 6s2p li-ion bağlayarak uzun menzil de uçabilirsiniz.

viewtopic.php?f=59&t=5058

“Bataryalar” sayfasına dön