BU PİLLER DAHA UZUN UÇUŞ SAĞLIYOR

LiPo, LiFe, LiIon bataryalar
Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59
Ad Soyad: Yavuz BALIK

BU PİLLER DAHA UZUN UÇUŞ SAĞLIYOR

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 27 Tem 2018, 10:09

Merhaba arkadaşlar.

Bataryalar hakkında biraz gözüme çarptığı kadar ufak ta olsa biraz bilgi sahibi edinmek istedim sizin ile bu konu hakkında bilgi alış verişi yapmak istiyorum.

öncelikle hazır drone veya başka birşeyler için kullanılan lipo piller en ufak darbede hasarda yıpranıyor ve kullanılmaz hale geliyor bizler bu piller ile uğraşmak yerine 18650 lion piller ile paralel bağlantı yaparak istediğimiz volt ve mAh yakalasak sizce nasıl olur

Örnek olarak 4 adet 18650 3.7V 2600 mAh pilleri paralel bağlantı yapsak bu pil bizim işimize yarar mı bu olayı gerçekleştirenler var youtube de izlediğim videolar da gördüm, yani 4 adet 3.7V pil 14.8V elde ederiz 2600 mAh sayısı da katlar diye düşünüyorum emin değilim bulduğum bir video yu sizler ile paylaşmak istedim video yu izledikten sonra güzel yorumlarınızı beklerim aydınlanmış oluruz :) Saygılar.

Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
Halilsamutoglu
Ad Soyad: Halil İbrahim samuto

Re: BU PİLLER DAHA UZUN UÇUŞ SAĞLIYOR

Mesaj gönderen Halilsamutoglu » 27 Tem 2018, 10:47

Lion piller lipo piller kadar yüksek akım veremez. Bu yuzden bu hobide tercig edilmiyor. Belki düşük güçlere ihtiyac duyan motorlarda kullanilabilir.
:mrgreen:

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Mesaj gönderen BarisB » 27 Tem 2018, 10:58

Günaydınlar,

Evet lion'ların sağlayabildiği akım ile bir racer'ı uçurmak malesef imkansız. Yeni bir teknoloji gelişene dek lipo'lara bağımlı durumdayız.
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 27 Tem 2018, 11:54

ElektronikSeven59 yazdı: 27 Tem 2018, 10:09 ...yani 4 adet 3.7V pil 14.8V elde ederiz 2600 mAh sayısı da katlar diye düşünüyorum...
maalesef hocam 2600mah değeri değişmez. seri bağlandığında voltaj artar ve akım sabit kalır. akımı artırmak için paralel bağlamanız gerekiyor ama bu durumda da voltaj 3.7 olarak kalır.

li-ion piller genelde çok büyük multicopter'larda tercih ediliyor. çünkü büyük olanların motorları düşük kv ve yüksek verim değerine sahip olup az akım çekiyorlar. örneğin 1 metrelik bir drone yapıyorsanız li-ion batarya seçimi daha doğru olabilir.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 27 Tem 2018, 12:24

ben bu video yu izlemiştim o yüzden 18650 piller hakkında bilgi almak istedim arkadaşlar adam yapmış mı yoksa ben mi yanlış anlamışım :)

Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 27 Tem 2018, 12:25

bu video da adam bildiğimiz 10 km yukarıya çıkıyor sanırım düşündürüyor beni :)
Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Tem 2018, 12:41

Değil 10 km, 15 metre yukarıya çıkamaz iddasındayım. Ben haklıysam sorun yok da, eğer o haklıysa yeni Elon Musk'a hoşgeldin diyelim 😁

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 27 Tem 2018, 13:11

Birde bu var barış abi gerçek mi yalan mı adamların videoları anlamadım :D

Tehlikeli Oyuncaklar...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 27 Tem 2018, 14:01

DJI phantom'larda da li-ion pil kullananlar var görüyorum ama racer'da imkansız hocam. İkisi birbirinden çok farklı şeyler.

Kullanıcı avatarı
KsKRaist
Ad Soyad: Can Demir

Mesaj gönderen KsKRaist » 27 Tem 2018, 16:41

Pİllerin akım değerleri önemli değil. Yani bir şekilde akım değerini seri ve paralel bağlayarak yakalayabilirsiniz. Fakat anlık akım değeri yeri geldiğinde çok yüksek oluyor. Bunu da Lipo üzerindeki C değerini hesaplayarak yapabiliyoruz. Aynı zamanda bunları seri yaptıktan sonra şarj ederkende ayrı bir sorun yaşabilirsiniz. Araya diyod koymak zorundasınız ve tek tek şarj etmek zorundasınız. Yoksa tek bir kerede şarj edeceğim derken tam şarj olmuş görünüp bir anda quadı yerde bulabilirsiniz. Çok kaliteli panasonic ve max A yüksek olan lit ion piller varda güven veriyor mu derseniz bilemedim. Şunu düşünmek lazım bunu yaparken. Quadınız havada iken zaten bir sürü sorun ile uğraşıyoruz yere düşmemesi için. Risk oranını %40'tan %60 çıkarmak ben istemem sizde istemeyin. Sonuçta bir insanın kafasına da düşebilir. Biz bence en iyisini yapmalıyız ki tehlikeden uzak duralım. Biraz bu işi ciddiye almak gerektiğinden yanayım. Belki tarla arazide uçuş yapıyorsunuzdur fakat genede dikkati elden bırakmayın derim.
Lise : Elektrik - Ön Lisans : Mekatronik - Lisans : Elektrik - Elektronik Müh. Öğrenmenin yaşı yoktur...

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 28 Tem 2018, 01:04

C değerleri en az 25 C işimizi görür sanırım 2 haftadir araştırma içindeyim quadlar ile ilgili teşekürler arkadaşlar güzel bilgili yorumlariniz için sağ olun. :)
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 05 Ağu 2018, 19:25

Lg nin türkiye de de bulunabilen ve değerlerini bildiğim pil ile basit bir hesap yapalım. Pil güncel olarak 30tl ye alınıyor, senin maksimum akımının 120amper olacağını düşünsek pil başına 20a maks veren bu pilden (site verisi) en az 6 adet ihtiyacın var(20a maks da her birinin çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum) . 3s bir pil kullanmak istediğini var sayarsak 18 tane ihtiyacın var, yani sen bu pilleri 3 erli seri şekilde 6 grup yapıp bunları paralel bağlayacaksın. Pilinin özellikleri ve maliyeti şöyle bir şey olacak:
3s, 18000mah, 120a peak current, 864gr(punto ve pillerin bağlantı ağırlıkları hariç) bir pilin var, yalnızca ilgili pilden 18 tane almak 540tl tutacak. Şimdi ben bu hesaplamayı neden yaptım? Büyük dronelarda neden mantıklı ama neden bir racer için mümkğn değil onu göstermek için. Yoksa 600tl ye öyle bir pil grubu gayet güzel olur değil mi?

Not: Fiyat ve pilin bilgilerini datasheet den teyit etmedim, siteden baktım.

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Ağu 2018, 19:42

burada lion batarya kazandı diye bir konu geçiyor ama pek anlamadım :)

bu video da ise aram drone lion pil takıp uçurmuş o yüzden sormuştum işimize yararmı diye lion pillerin 1 tanesi 3.7 V 2600 mAh ila 3600 mAh arası geziyor fiyat ve markaya bağlı olarak. saygılar....
Tehlikeli Oyuncaklar...

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 05 Ağu 2018, 20:30

Maalesef attığınız videoları internet im kısıtlı olduğu için izleyemiyorum. Greatscoot un vidrosuna izlemeden şunu söyleyebilirim elektrikli bisiklet yapıyordu onun için yapmış olabilir o karşılaştırmayı. Ben size hesaplama yaptım inanmanız için aynı hesapları sizde yapabilirsiniz, bir racer ı srecek kadar akım veren li ion pil paketi yapımı için gerekli li ion pilleri daha duymadım hiç, gerek ağırlık gerek peak current olarak

Kullanıcı avatarı
ElektronikSeven59

Mesaj gönderen ElektronikSeven59 » 05 Ağu 2018, 20:56

Bu pilleri ben elektronik sigaramda kullanıyorum şuanda 2 adet Efest marka 3.7v 2600 mAh ve 40A pil var içerisinde eğer olsa bile dediğiniz gibi çok pil gerekli en güzeli Tattu nun lipo pillrinden alıp keyifle doya doya kullanmak :D saygılar iyi formlar.
Tehlikeli Oyuncaklar...

crazymosquito

Mesaj gönderen crazymosquito » 06 Mar 2020, 18:55

lityum iyon pillerle ve gelecekteki yeni pillerle alakalı

şahin uğurlu
Ad Soyad: şahin uğurlu

Mesaj gönderen şahin uğurlu » 29 Nis 2020, 21:09

Gücü yeterli olur mu bilmem ama isteyen olursa koronadan sonra 5 tane lion pil isteyene verebilirim

“Bataryalar” sayfasına dön