Kontrol Arayüzü (Portu) Olan Bir Drone

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
sobakava
Ad Soyad: g n

Kontrol Arayüzü (Portu) Olan Bir Drone

Mesaj gönderen sobakava » 28 Eyl 2023, 13:02

Selamlar Arkadaşlar,

Seneler önce aldığım avuç içi bir drone dışında bu konuya epey yabancı sayılırım. Bir projem için ihtiyacım oldu, bu işle uğraşan insanlara danışsam iyi olur diye düşündüm.

Ben bir drone (quadcopter demeliyim belki de) almak veya hazır alamıyorsam da hazır birşeyleri bir araya getirip yapmak istiyorum.

Ama şöyle ayırt edici bir ihtiyacım var:
"Uzaktan kumandaya ek olarak, drone'a taşıtacağım bir kart ile drone'u yönlendirebilmek istiyorum. "

Üzerinde kamerası olan bir kartım var. Bununla birşeyler algılayıp (el kol hareketleri, işaretler, araçlar, kutular vs) drone'a belli işler yaptırmak istiyorum.
Bunun için drone'a, 1 metre sağa, 50cm yukarı git, kendi etrafında saat yönünde 90 derece dön gibi komutlar vermek istiyorum.

Normal uzaktan kumanda ile anladığım kadarıyla 3 boyutlu uzayda drone'a hangi yöne gideceğine dair komutlar veriliyor.
Ben bunu drone'un üzerindeki bir girişten yapabilmek istiyorum. Bir de atıyorum 1 metre sağa gitmesi için motorların ne yapması gerektiği ile ben ilgilenmek istemiyorum. Drone'un bunu ivme sensörü vs bir şekilde kendi halletmesini umuyorum.

Kısa bir araştırma yapınca drone uçuş kontrol kartı denen şeylerin bu tip amaçlarla kullanıldığını, üzerlerinde çok eksenli ivme sensörleri filan olduğunu okudum. Umarım doğru anlamışımdır.

- Çok uzun süreli uçmasına ihtiyacım yok. 5-10 dk havada kalsa yeterli.

- Uzun mesafeli bir uzaktan kumanda ihtiyacım yok. 20-30 metre fazlasıyla yeterli

- Benim yüküm (kart, kamerası ve pili) 10-15 gram civarında. Bunu taşıması gerekecek.

- Pozisyon hassasiyeti çok önemli değil. 30cm..50cm sapma olursa da işimi görür.

- GPS filan gerekmiyor

- Full-HD 30fps görüntü aktarması filan gibi bir ihtiyacım yok. Hiç kamera olmasa da olur. Ama 640x480 düşük çözünürlüklü bir kamera olsa baya güzel olur.

- Benim bağlayacağım kontrol amaçlı kameranın görüntüsünü aktarmasına ihtiyacım yok.

- Hızlı olması, akrobatik yetenekleri olması filan lazım değil. Uçup istediğim yere gidip sabit durabilsin yeter.

- Bağlantı arayüzü olarak herhangi bir seri haberleşme kanalı sanırım işimi görür, ben drone'un spesifikasyonuna göre kendi tarafımı düzenleyebilirim.

Acaba üzerinde bu tip komutlar verebileceğim hazır arayüzü olan ve fiyatları makul düzeylerde olan (5-6 bin tl gibi örneğin) drone veya hazır kit satılıyor mu? ESC, motor, pervane, gövde, pil filan bunları araştırmak, bir araya getirmek filan hem yabancı olduğum konular hem de asıl uğraşmak istediğim kısım kendi kartımla, görüntü işleme ile ilgili şeyler.

Hazır bir cihaz yoksa, şu quadcopter'i al, şu uçuş kontrol kartını tak gibi önerilere de açığım

Kullanıcı avatarı
Xxgamer45
Ad Soyad: Berke Önlü

Re: Kontrol Arayüzü (Portu) Olan Bir Drone

Mesaj gönderen Xxgamer45 » 29 Eyl 2023, 01:51

Hocam istediğiniz şey mümkün ama şöyle küçük bir sorun var diyebilirim. Metre sağa 50cm yukarı gibi sayılar biraz hassas. Bu istediğiniz şey ivme ölçerler veya gyroyla düzgün yapılamaz şeyler. Sağ sol ileri geri işlemlerinin ölçümünü GPS den alabilirsiniz yukarı aşağı ölçümünüde barometre veya ultrasonik sensör ile.
Standart gpsler ortalama 1 metre hassasiyetle çalışıyor. Bu sebeple küçük hareketlerden sorun olur.
Hazır bulmanız zor ama size pixhawk veya apm gibi bir kontrol kartı lazım burdan başlayabilirsiniz

“Genel” sayfasına dön