3 boyutlu yazici önerisi

Yeni başlayanlar için önerilerimizi, tecrübelerimizi burada paylaşalım.
BurakAlim

3 boyutlu yazici önerisi

Mesaj gönderen BurakAlim » 16 Eki 2018, 11:45

Forumda gördüğüm kadarı ile 3 boyutlu yazıcı kullanan arkadaşlar var. Anet A8 model 3d yazıcıyı almayı düşünüyorum. internette baya ünlü bir yaziciymis. 1500 tl ye kadar olan fiyat aralığında daha iyi performansa sahip olduğunu düşündüğünüz yazıcı öneriniz var mi ? Kullanan arkadaşlardan yardım bekliyorum teşekkür ederim :)

Kullanıcı avatarı
BarisB
Ad Soyad: Barış B.

Re: 3 boyutlu yazici önerisi

Mesaj gönderen BarisB » 16 Eki 2018, 13:59

Ben de artık bu işe bulaşmak istiyorum. Ayrı bir başlık açmayayım. Burak Hocam'ın bu başlığından varsa önerileri alırsak süper olur. Yanlız benim hiçbir bilgim yok. Yazılımcı olduğum için bi şekilde kıvırırım diye umuyorum fakat nasıl alınır, nerden alınır, nasıl kullanılır... her türlü bilgiye açım 😁 özellikle kullanımı konusunda yönlendirebileceğiniz web siteleri veya youtube kanalları/videoları varsa harika olur
I didn't come to this world. I came out of it, like a wave from an ocean.
https://www.youtube.com/user/darkformify

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 16 Eki 2018, 14:17

Kullanımı az çok biliyorum Hocam tasarım işi yaparken prolarini kullanma fırsatım olmuştu. Barış hocam öncelikle tasarım programı bilmeniz lazim. Ya da bazı sitelerde hazır çizilmiş olanlar var oradan da alabilirsiniz ama istediğinizi basmanız için önce çizmek gerekli. Genelde dosya türü olarak STL kullanılıyor. Çizim konusunda yardımcı olabilirim elimden geldigince. Youtube olarak birkaç kanal biliyorum ama hep çizgi roman maketleri üzerine basıyorlar işinize yaramaz sanırım 😄😄

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora
Ad Soyad: Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 16 Eki 2018, 16:18

Merhaba arkadaşlar, bende şuanda biri evde biri iş yerinde olmak üzere 2 adet Anet A8 var. Aslında kullandığım 3d yazıcıyı tanıtmak ve rc hobi işinde ne kadar yararlı bir cihaz olduğunu anlatmak için bir video hazırlayacaktım. Ama dolar öyle bir arttı ki geçen sene 650~700 lira olan yazıcı (anet a8) bu sene neredeyse 1500 lira olmuş durumda. Bu yüzden çok ilgi çekeceğini düşünmediğim için video çekmedim.

Anet A8 konusunda ise şunları söylemek istiyorum. Dediğim gibi bende 2 tane bu yazıcıdan var. Her şeyini öğrendim bu cihazların. Aslında öğrenmek zorunda kaldım. Çünkü bu cihaz gerçekten kafa yormanızı gerektirecek bir cihaz. En büyük problemi kalibrasyonun çok kolay bozulması. Kritik nokta şu: Eğer böyle bir cihaz alacaksanız ya yerde kullanın ya da sallanmayan bir masa üstünde kullanın. Cihazla ilgili internette bir sürü video var ama yapım aşamalarını doğru düzgün anlatan bir video yok. Üreticinin hazırlanma aşamalarını anlattığı bir video da var ancak o da yeterli değil.

Eğer yapım aşamalarını sorunsuz bir şekilde tamamlayıp düzgün kalibre eder ve sağlam bir masaya korsanız kalibrasyon kolay kolay bozulmuyor. Evdeki cihazı aylardır kalibre etmeden kullanıyorum ama iş yerindeki cihazın kalibrasyonu her yazdırma işleminden sonra bozuluyor.

3D çizim ise tinkercad sayesinde çok kolaylaşmış durumda. Çok özel bir çizim yapmıyorsanız tinkercad fazlasıyla yeterli bir araç. Öğrenmesi ise en fazla yarım saatinizi alır.
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 16 Eki 2018, 18:47

Bence Kırşehir'de Gökhan Hoca'yı uzaylı sanan bir kesim vardır.

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 16 Eki 2018, 20:24

Hazır çizimleri grabcad veya thingerverse gibi sitelerdeki kütüphanelerden de bulabilirsin.
Uçuşa devam 😬😬

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 16 Eki 2018, 20:50

Benimde tavsiyem uygun fiyatlı olduğu için ve beklentiyi karşıladığı için Anet A8. Başta niye onu almadım diye pişman olmuştum. Bendede tevo tarantula var. Ama tekerlik sistemi olduğu için tavsiye etmiyorum. Şimdilik ayarlarını güzel yaptığım ve sağlamlaştırdığım için güzel çalışıyor. Sabit bir yerde durduğu için hiç kalibre yapmadan devamlı kullanıyorum. A8 in yapısı daha iyi sağlamlaştırılırsa bütün ihtiyaçları karşılar. Buda 3d yazıcıyla bastığım robot kol
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

BurakAlim

Mesaj gönderen BurakAlim » 16 Eki 2018, 21:02

Hocam baya güzel duruyor yaptiginiz kol :) aklıma birşey takıldı bu yazıcı gümrükte kalıyor vergi işleri nasıl oluyor ne kadar vergi geliyor nasıl oduyoruz bilgi verir mısınız

Kullanıcı avatarı
Aliuzunali
Ad Soyad: ALİ UZUNALİOĞLU

Mesaj gönderen Aliuzunali » 16 Eki 2018, 21:47

Benim yazıcım dhl ile geldi. Faturasını ve kimlik fotokobini istiyorlar ve gümrük işlemlerini halledip yüzde 20 vergisini eve gelen kargocuya ödeyerek alıyorsun. Ptt ile gelenlerde aynı sanırım. Sorun çıkmıyor.
Frysky Taranis x9d plus. BLAZER chesna uçak
Eachine zagi uçan kanat. KINGKONG 130 Drone
145mm Drone. 150mm gps dron
Walkera super cp mini heli. Eachine EV800

Gktu
Ad Soyad: Göktuğ TONAY

Mesaj gönderen Gktu » 17 Eki 2018, 00:29

Güzel aletler ama baya pahalılar. Topluluk odamızda 3 tane var, biri anet a8 diye hatırlıyorum diğeri 3d4e nin bir modeli, üçüncüsü bozuk(yok sayıyorum) , ikisi de düzgün kullanılmalı ve fazla kurcalanmamalı. Evinizde küçük çocuğunuz falan varsa erişemeyeceği bir yere koymanız güzel olur. Baskı kalitesi olarak hobi olarak yapan birinin fark edeceği bir fark yok diye biliyorum, iki makina da cayır cayır kullanılıyor. Yalnız anet olan kurcalandığı zaman ciddi bir süre düzeltmek için emek istiyor.

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Eki 2018, 01:56

Gümrük konusunda ptt hiç üzmedi (kutuyu bıçaklamaları dışında) bugüne kadar. En son taranis x-lite kutusunu da bıçaklamışlardı ama heralde küçük bir bıçak kullandıkları için kumanda bir zarar görmedi. Bana posta ile bir kağıt geldi. Ürün fiyatını belirleyemedik yazmışlar. Banggood'taki ürün sayfasının ekran görüntüsünü aldım, bir de sipariş detaylarında yazan "download invoice" linkine tıklayıp faturayı indirdim. Her ikisini de uzantısı gmail olan bir e-posta adresine gönderdim ve 3D yazıcı bu işlemi yaptıktan 2 gün sonra elimde oldu.

Ben Anet A8'i 850 liraya almıştım ve 150 lira kargo ödemiştim. Ürün şuanda indirimde ve kargosu 150 liradan 5 liraya inmiş. Dolar o kadar artmasına rağmen toplam fiyatta (6 ay öncesine göre) sadece 50 liralık değişim var: http://bit.ly/2CNUBrQ
Ödev yaptırmak isteyenlerden çok fazla mesaj geldiği için özel mesaj kutuma bakamıyorum.

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 02:49

O zaman Turkey Direct Mail ile aldım gitti. Hayırlı olsun.

Peki bu flament'leri nereden, neye göre alıyoruz 🧐Sorularla bunaltmaya başlayalım :D

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 02:56

BurakAlim yazdı: 16 Eki 2018, 21:02 Hocam baya güzel duruyor yaptiginiz kol :) aklıma birşey takıldı bu yazıcı gümrükte kalıyor vergi işleri nasıl oluyor ne kadar vergi geliyor nasıl oduyoruz bilgi verir mısınız
Burak hocam turkey direct mail ile 9 kiloluk ürünü sipariş aldılar. Bakalım 45 TL ile umduğumuz gibi hem kargo hem de vergiyi halledebilecekler mi. Eğer halledebilirlerse, bu çinlileri "sizi kazıklıyolar lan" diye dış işleri bakanlığına topluca şikayet ediyo muyuz 😶

Kullanıcı avatarı
Gökhan Bora

Mesaj gönderen Gökhan Bora » 17 Eki 2018, 03:26

elmoblatch yazdı: 17 Eki 2018, 02:49 O zaman Turkey Direct Mail ile aldım gitti. Hayırlı olsun.

Peki bu flament'leri nereden, neye göre alıyoruz 🧐Sorularla bunaltmaya başlayalım :D
Hayırlı olsun Barış abi, kurulum için bir tam günün gitti :)

Filamentleri Türkiye'den alıyoruz. Çin'de hem pahalı hem de ağır olduğu için kargo masrafı var. N11'de FilamentDünyası diye bir mağaza var. Ben 7 adet filament aldım oradan. Çok kaliteli değil ama 7 adet alınca fiyat farkı çok olmasın diye tercih ettim.

Şimdiden birkaç tane yedek nozzle sipaş et abi: https://www.aliexpress.com/item/5PCS-3D ... 99323.html (0.4mm)

Yazıcı geldiğinde şunlar ilk bastıracağın şeyler olsun: https://www.thingiverse.com/thing:2149867 https://www.thingiverse.com/thing:1764285

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 03:40

Çok teşekkürler Gökhan hocam. İşallah becerebiliriz 🙃

Kullanıcı avatarı
akadirg
Ad Soyad: a.kadir gürdal

Mesaj gönderen akadirg » 17 Eki 2018, 11:28

hayırlı olsun şimdiden. gülegüle kullanın. ısıtıcı tabla var sanırım abs, pla flament kullanabilirsiniz ihtiyaca göre. nozul konusu biraz can sıkabiliyor ilk başlarda ama zamanla alışıyor insan. ben kendim yapmıştım şurada konusu var ama konuyu tamamlayamamıştım son aşmaları yok yani.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kon ... er.106048/
buradada ilk kalibrasyon baskısı 10*10*10 küp

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 13:07

Çok teşekkürler 😁👍

Kullanıcı avatarı
Sadık
Ad Soyad: Sadık

Mesaj gönderen Sadık » 17 Eki 2018, 13:36

Bak gaza geliyorum. Bana da aldıracaksınız bi tane. Yapmayın 😁
Biliyorum. Oruçlu doğar insan, ölümün iftar sofrasına...

Kullanıcı avatarı
BarisB

Mesaj gönderen BarisB » 17 Eki 2018, 14:00

Sadik yazdı: 17 Eki 2018, 13:36 Bak gaza geliyorum. Bana da aldıracaksınız bi tane. Yapmayın 😁
Hocam ben kendimi beceremeyecekmişim gibi hissediyorum. Yazılanlar portekizce gibi geliyo. Sen dur, benimki gelsin, beceremezsem uyguna sana vereyim. Nozzle ne olaki la 😁

Kullanıcı avatarı
Serdarr
Ad Soyad: Serdar uslan

Mesaj gönderen Serdarr » 17 Eki 2018, 14:07

Bu nozzle leri ne Hangi durumlarda değiştirmek gerekiyor?
Uçuşa devam 😬😬

“Genel” sayfasına dön